Your cart is empty
Front load Steam Washer
Design Highlights
- Sapphire Blue finish
- Reversible Door
Why You'll Love It
- Eliminates excess moisture to help prevent odors with UltraFresh Vent System
- Automatically dispenses up to 32 loads of detergent with SmartDispense™ Ultra
- Protects against odor-causing bacteria with Microban® Antimicrobial Technology
| SKU | PFW870SPVRS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PFW870SPVRS |
| Color | Sapphire Blue |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 6.1 cu. ft. (IEC) |
| Dispenser | SmartDispense™ Ultra, Detergent, Fabric Softener, Oxi |
| Energy Star | Certified |
| Wash Cycles | 12 |
| Wash Speeds | 6 |
| Water Levels | Auto Sensing |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 34" |
| Weight | 230 lbs |
| Condition | New |
- UltraFresh Vent System with OdorBlock™
- Microban® Antimicrobial Technology
- SmartDispense™ Ultra
- Dynamic Balancing Technology (DBT™)
- OdorBlock™ Cycle
- Sanitize with Oxi
- Stain Remover Guide
- PowerSteam
- Quick Wash
- Tangle Control
Smart Home Compatible
WiFi ConnectSmartHQ App
Included Accessories
- Drain Hose
- Inlet Hoses
Warranty
1-Year Limited













