Your cart is empty
The GE Profile™ 5.0 cu. ft. Capacity Washer with Agitator combines traditional cleaning power with modern Smarter Wash Technology. Its robust agitator tackles tough stains, while smart sensors adapt cycles for optimal results. Energy Star efficiency and a generous capacity make it ideal for large households who value both performance and innovation in their laundry routine.
Design Highlights
- Soft-close glass lid
- Digital touch controls
Why You'll Love It
- Agitator provides a powerful and thorough clean.
- Smart features allow for remote cycle monitoring and control.
- Microban protection keeps parts of the washer fresher and cleaner.
| SKU/Model | PTW705BSTWS |
| Brand | GE Profile |
| Color | White |
| Type | Top Load Agitator |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Energy Star | Yes |
| Width | 27.875" |
| Height | 43.875" |
| Depth | 28" |
| Weight | 169 lbs |
| UPC | 084691866407 |
| Condition | New |
- Smarter Wash Technology
- FlexDispense™
- Microban® antimicrobial technology
- Power Pre-Wash
- Deep Fill
- Sanitize with Oxi
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Compatible Products
PTD70EBSTWS
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor, 10 Year Motor



