Your cart is empty
No description available for this product.
Design Highlights
- Diamond Gray finish
- Soft-Close Glass Lid
Why You'll Love It
- Ensures a cleaner washer with Microban® Antimicrobial Technology
- Delivers a powerful clean with Smart Wash Technology
- Effectively dissolves detergent and fabric softener with FlexDispense®
| SKU | PTW600BPRDG |
| Brand | GE Profile |
| Color | Diamond Gray |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 5.0 cu. ft. (IEC) |
| Dispenser | FlexDispense®, Detergent, Fabric Softener, Oxi |
| Energy Star | Qualified |
| Wash Cycles | 12 |
| Wash Speeds | 6 |
| Water Levels | Auto Sensing, Deep Fill |
| Width | 27.875" |
| Height | 44.5" |
| Depth | 28" |
| Weight | 165 lbs |
| Condition | New |
- Smart Wash Technology
- Microban® Antimicrobial Technology
- FlexDispense®
- Tangle Control
- Dynamic Balancing Technology (DBT™)
- Deep Fill
- Sanitize with Oxi
- Auto Soak
- Quiet-By-Design
- Soft-Close Glass Lid
Smart Home Compatible
WiFi ConnectSmartHQ App
Included Accessories
- Drain Hose
- Inlet Hoses
Warranty
1-Year Limited

















