Your cart is empty
Tackle large loads with ease using the GE 4.9 cu. ft. High-Efficiency Top Load Washer. Featuring an agitator for thorough cleaning, this washer offers 14 wash cycles and a 750 RPM max spin speed for optimal results. Its high-efficiency design conserves water and energy, making it ideal for busy households seeking powerful performance and eco-friendly operation.
Design Highlights
- Soft close lid
- Silver backguard
Why You'll Love It
- Customize your water-fill levels with just the touch of a button
- Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
- Long-lasting stainless steel finish resists rust and won’t chip, peel or snag clothes
| SKU/Model | GTW491BMRWS |
| Brand | GE |
| Model | GTW491BMRWS |
| Color | White |
| Capacity | 4.9 cu. ft. (IEC) |
| Max Spin Speed | 750 RPM |
| Wash Mechanism | Agitator |
| Number of Cycles | 14 |
| Width | 27" |
| Height | 44" |
| Depth | 27" |
| Weight | 145 lbs |
| UPC | 067732153945 |
| Condition | New |
- Deep Fill option
- Stain PreTreat setting
- Speed Wash cycle
- Stainless steel basket
- 4 water level selections
Compatible Products
GTD45GBMRWSGTD45EBMRWS
Warranty
Limited 1-year entire appliance







