Your cart is empty
Upgrade your laundry routine with the GE 4.8 cu. ft. Smart Front Load Washer. Featuring SmartDispense™ technology, this washer automatically dispenses the right amount of detergent for each load. The UltraFresh Vent System with OdorBlock™ keeps your washer fresh, while steam cleaning powers through tough stains. With 10 cycles and ENERGY STAR® certification, it’s perfect for tech-savvy households seeking efficiency and superior cleaning.
Design Highlights
- Reversible Door
Why You'll Love It
- The first and only UltraFresh Vent System with OdorBlock™ eliminates excess moisture to help prevent odors
- Receive notifications and monitor your laundry from anywhere
| SKU/Model | GFW550SMNWW |
| Brand | GE |
| Model | GFW550SMNWW |
| Color | White |
| Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Capacity (IEC) | 5.2 cu. ft. |
| Number of Cycles | 10 |
| Width | 28" |
| Height | 39.75" |
| Depth | 32" |
| Weight | 245 lbs |
| UPC | 084691848244 |
| Condition | New |
- UltraFresh Vent System With OdorBlock™
- Microban® antimicrobial technology
- SmartDispense™ Technology holds up to 32 loads of detergent
- 1 Step Wash + Dry
- Built-in WiFi
- Sanitize with Oxi cycle
- Dynamic Balancing Technology (dBT™)
Smart Home Compatible
GE SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Compatible Products
GFD55ESSNWW
Warranty
1-Year Limited Warranty, 10-Year Motor Warranty














