Your cart is empty
Transform your laundry routine with the Electrolux 700 Series 4.5 Cu. Ft. Front Load Washer. Equipped with the LuxCare® Wash System, this washer ensures that your clothes receive the utmost care while being thoroughly cleaned. Its 4.5 Cu. Ft. capacity is perfect for tackling large loads, making it an excellent choice for families. With its Energy Star Most Efficient rating, you can enjoy superior washing performance while keeping your energy consumption low.
Design Highlights
- Premium LED lighting
- Reversible door
Why You'll Love It
- Thorough cleaning with improved wash actions
- Gently removes tough stains
- Maximizes cleaning power by premixing water and detergent
- Ensures all detergent types are dispensed effectively
| SKU | ELFW7437AT |
| Brand | Electrolux |
| Color | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 235 lbs |
| UPC | 012505660837 |
| Condition | New |
- LuxCare® Wash System
- Perfect Steam™ option
- SmartBoost®
- Adaptive Dispenser™
- StainTreat™ II
- Sanitize option
- Extended Refresh
- SolidStart™ Balancing
- Control Lock
Compatible Products
ELFE743CATELFG7437AT
Warranty
Platinum Star® Limited Warranty

