Your cart is empty
Elevate your laundry routine with the Electrolux 700 Series 4.5 Cu. Ft. Front Load Washer featuring the LuxCare® Plus Wash System. This washer is designed to provide exceptional cleaning results while being gentle on your fabrics. With a capacity of 4.5 Cu. Ft., it's perfect for families or anyone who values efficiency in their laundry process. Plus, its Energy Star Most Efficient rating ensures that you can enjoy superior cleaning while saving on energy costs.
Design Highlights
- Premium LED lighting
- Reversible door
Why You'll Love It
- Thorough cleaning with improved wash actions
- Gently removes tough stains
- Maximizes cleaning power by premixing water and detergent
- Ensures all detergent types are dispensed effectively
| SKU | ELFW7537AT |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFW7537AT |
| Color | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 235 lbs |
| UPC | 012505660905 |
| Condition | New |
- LuxCare® Plus Wash System
- SmartBoost®
- Perfect Steam™ option
- Adaptive Dispenser™
- StainTreat™ II
- Sanitize option
- Extended Refresh
- SolidStart™ Balancing
- Control Lock
Compatible Products
ELFE753CATELFG7537AT
Warranty
Platinum Star® Limited Warranty

