Your cart is empty
The Electrolux 4.5 Cu. Ft. Front Load Washer with LuxCare® Plus Wash and SmartBoost® is recognized as Energy Star Most Efficient. This washer combines advanced cleaning power with gentle fabric care, making it ideal for eco-conscious families. Stackable for flexible installation, it features SmartBoost® technology for optimal detergent use and LuxCare® Plus Wash for thorough, gentle cleaning every time.
Design Highlights
- Reversible Door
- Perfect Balance® System
Why You'll Love It
- Get the most effective stain removal with SmartBoost® technology
- Keep clothes looking their best with the LuxCare® Plus Wash System
- Wash a load in just 15 minutes
| SKU/Model | ELFW7637AW |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFW7637AW |
| Color | White |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Stackable | Yes |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 237 lbs |
| UPC | 012505383714 |
| Condition | New |
- SmartBoost® Technology
- LuxCare® Plus Wash System
- Optic Whites™ Cycle
- Pure Rinse™ option
- 15-Minute Fast Wash
- Perfect Steam™
- Solid Soil level cleans heavily soiled items
- Adaptive Dispenser™ for pods
Compatible Products
ELFG7637AWELFE7637AW
Warranty
1 Year Limited Warranty, 10 Year Motor & Lifetime Tub Warranty







