Your cart is empty
Upgrade your laundry routine with the Electrolux 4.5 Cu. Ft. Front Load Washer, featuring LuxCare® Plus Wash and SmartBoost® technology. This washer delivers exceptional cleaning power by premixing detergent and water for maximum stain removal, while the LuxCare® Plus system ensures gentle fabric care. ENERGY STAR® Most Efficient certified, it’s designed for households that value both sustainability and superior cleaning performance. Make laundry day easier and more effective with Electrolux innovation.
Design Highlights
- Adaptive Dispenser™ for pods
- World's first washer with Tide PODS™ dispenser
Why You'll Love It
- Keeps whites whiter than bleach
- Rinses clothes cleaner by removing detergent residues
- Provides the most effective stain removal
| SKU/Model | ELFW7637AT |
| Brand | Electrolux |
| Model | ELFW7637AT |
| Color | Titanium |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 237 lbs |
| UPC | 012505513292 |
| Condition | New |
- SmartBoost®
- LuxCare® Plus Wash System
- Optic Whites™ cycle
- Pure Rinse™ option
- Perfect Steam™
- 15-Minute Fast Wash
- Sanitize option
- Reversible Door
Compatible Products
ELFG7637ATELFE763CAT
Warranty
1-Year Limited Warranty (Parts & Labor), 10-Year Motor Warranty, Lifetime Tub Warranty








