Your cart is empty
Elevate your laundry experience with the Electrolux 4.5 Cu. Ft. Front Load Washer, featuring SmartBoost® and LuxCare® Plus Wash System. This washer is designed to deliver exceptional cleaning results while being gentle on your fabrics. The SmartBoost® technology pre-mixes water and detergent, ensuring a thorough clean even in cold water. With a capacity of 4.5 Cu. Ft., it’s perfect for everyday laundry needs. Plus, its Energy Star Most Efficient rating means you can save on energy costs while achieving outstanding results.
Why You'll Love It
- Maximizes cleaning power
- Improves stain removal
- Removes tough stains
- Prevents detergent residue
- Removes 99% of bacteria
- Keeps clothes fresh
- Child safety
| SKU | ELFW7738MW |
| Brand | Electrolux |
| Color | Merlot |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Energy Star | Most Efficient |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 32" |
| Weight | 235 lbs |
| UPC | 012505510004 |
| Condition | New |
- SmartBoost®
- LuxCare® Plus Wash System
- Perfect Steam™
- Adaptive Dispenser™
- StainTreat™ II
- SolidStart™ Balancing Technology
- 15-Minute Fast Wash
- Sanitize option
- Extended Refresh
- Control Lock
- LED Lighting
Compatible Products
ELFE773CMWELFG7738MW
Warranty
1 Year Limited

