Your cart is empty
Achieve laundry perfection with the Electrolux 4.3 Cu. Ft. Front Load Washer. This washer offers an impressive capacity and features 9 wash cycles tailored to meet all your laundry needs. With a powerful spin speed of 1300 RPM, your clothes will come out cleaner and drier, reducing drying time. Plus, its Energy Star certification means you can wash your clothes while being environmentally conscious and saving on utility bills.
Design Highlights
- White finish
- LED display
- Reversible door
Why You'll Love It
- Thorough cleaning
- Gentle on fabrics
- Quiet operation
- Reduces wrinkles
| SKU | ELFW4333AW |
| Brand | Electrolux |
| Color | White |
| Cycles | 9 |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 4.3 cu. ft. |
| Dispenser | Automatic Detergent, Bleach, Fabric Softener |
| Spin Speed | 1300 RPM |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Width | 27" |
| Height | 38" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 230 lbs |
| UPC | 012505114214 |
| Condition | New |
- LuxCare® Wash System
- Perfect Steam™ (optional)
- StainTreat™ II
- Sanitize option
- Extended Refresh
- Perfect Balance® System
- Adaptive Dispenser™
- Reversible Door
Compatible Products
ELFE433CAW
Warranty
1-Year Limited Warranty

