Your cart is empty
No description available for this product.
Design Highlights
- White finish
- Large capacity
Why You'll Love It
- Wash and dry a large load in about 2 hours
- Efficiently dries clothes without the need for an external vent
- Automatically dispenses the right amount of detergent with Adaptive SmartDispense™
| SKU | PFQ83HSSWWW |
| Brand | GE Profile |
| Color | White |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 5.3 cu. ft. (IEC) |
| Dispenser | Adaptive SmartDispense™ |
| Dry Cycles | 12 |
| Energy Star | Most Efficient |
| Wash Cycles | 12 |
| Width | 28" |
| Height | 46.875" |
| Depth | 32" |
| Weight | 295 lbs |
| Condition | New |
- UltraFast Wash and Dry
- Ventless Heat Pump Technology
- Adaptive SmartDispense™
- Microban® Antimicrobial Technology
- Sanitize + Allergen
- Easy to Load and Unload
Smart Home Compatible
WiFi ConnectSmartHQ App
Included Accessories
- Drain Hose
- Inlet Hoses
Warranty
1-Year Limited
