Your cart is empty
Enhance your kitchen with the GE Profile™ 33" Smart Counter-Depth French-Door Refrigerator with External Dispenser. This refrigerator offers a total capacity of 17.5 cu. ft., providing ample space for fresh and frozen foods. The counter-depth design ensures a seamless fit with your cabinetry, while the external dispenser offers easy access to chilled water and ice. With smart technology, you can monitor and control your refrigerator settings from your smartphone, making it a perfect choice for the modern home.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- French-Door
- External Dispenser
- Counter-Depth
Why You'll Love It
- Fresh food preservation
- Convenient ice/water
- Smart control
- Sleek design
| SKU | PAD28BYTFS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Amps | 15A |
| Width | 33 inches |
| Voltage | 120V |
| Dispenser | External Ice & Water |
| Ice Maker | Factory-installed |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Total Capacity | 17.5 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 5.5 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.0 cu. ft. |
| Width | 32.75" |
| Height | 69.875" |
| Depth | 31.25" |
| Weight | 260 lbs |
| UPC | 084691834954 |
| Condition | New |
- External Ice & Water Dispenser
- Counter-Depth Design
- TwinChill™ Evaporators
- LED Lighting
- Turbo Cool & Turbo Freeze Settings
- Door Alarm
- Child Lock
- Adjustable Spill-Proof Glass Shelves
- Humidity-Controlled Drawers
- Full-Width Deli Drawer
- WiFi Connect
- SmartHQ App
- Hands-Free AutoFill
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Warranty
1 Year Limited (Parts & Labor)




















