Your cart is empty


GE® 26.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator
SKU: GNE27JGMWW|Condition: New
$3299.00
In Stock
Color: White
Modern French-door refrigerator with 26.7 cu. ft. capacity.
Qty:
-+
Elevate your kitchen with the GE® 26.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator, designed for both style and practicality. With a generous fresh food capacity of 18.5 cu. ft. and a freezer capacity of 8.2 cu. ft., this refrigerator provides ample space for all your groceries. The sleek French-door design not only adds a modern touch but also allows for easy access to your favorite items, making meal prep a breeze. Plus, its Energy Star certification means you can enjoy all these features while being environmentally conscious.
Design Highlights
- Designer Style Handles
- Internal Water Dispenser
Why You'll Love It
- Large capacity
- Convenient internal water and ice
- Flexible storage
| SKU | GNE27JGMWW |
| Brand | GE Appliances |
| Model | GNE27JGMWW |
| Color | White |
| Capacity | 26.7 cu. ft. |
| Ice Maker | Factory-Installed |
| Door Alarm | Yes |
| Filtration | GE® Water Filter (XWFE) |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic Temperature Controls |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Configuration | French Door |
| Water Dispenser | Internal |
| Freezer Capacity | 8.2 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 18.5 cu. ft. |
| Width | 35.75" |
| Height | 69.875" |
| Depth | 36.25" |
| Weight | 300 lbs |
| UPC | 067732157126 |
| Condition | New |
- Internal Water Dispenser
- Factory-Installed Icemaker
- LED Lighting
- Adjustable Spill-Proof Glass Shelves (4 Split, 1 QuickSpace™)
- Humidity-Controlled Crisper Drawers (2)
- Full-Width Deli Drawer (Manual Temperature Control)
- Gallon Door Bins
- Designer Style Handles
Included Accessories
- GE® Water Filter (XWFE)
Warranty
1-Year Limited (Parts & Labor)