Your cart is empty
The GE 3.1 Cu. Ft. Double-Door Compact Refrigerator is the perfect solution for dorm rooms, offices, or small apartments. With separate fresh food and freezer compartments, it offers flexible storage and partial automatic defrost for easy maintenance.
Energy Star certified, it keeps your food and beverages cool while saving on energy costs. Its compact design fits anywhere you need extra refrigeration.
Design Highlights
- Recessed handles for a clean look
- Flat door design
Why You'll Love It
- Provides additional refrigerator and freezer space in a compact size
- The true freezer compartment keeps food frozen solid
| SKU/Model | GDE03GLKLB |
| Brand | GE |
| Color | Black |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Partial Automatic |
| Total Capacity | 3.1 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 0.98 cu. ft. |
| Width | 18.75" |
| Height | 33.375" |
| Depth | 20.125" |
| Weight | 58 lbs |
| UPC | 084691823674 |
| Condition | New |
- Separate true-freezer compartment
- Durafinish™ exterior
- Interior lighting
- Built-in can rack
- Clear crisper drawer
- Glass shelves
Warranty
Limited 1-Year Entire Appliance


