Your cart is empty
The Frigidaire Gallery 27.8 Cu. Ft. French Door Refrigerator is designed for those who appreciate style and functionality. With a spacious 27.8 Cu. Ft. capacity, it features 19.4 Cu. Ft. of fresh food space and 8.4 Cu. Ft. of freezer space, perfect for large families. The French door design allows for easy access to your groceries, while the advanced cooling technology ensures optimal freshness. This refrigerator not only enhances your kitchen's aesthetic but also provides the practicality you need for everyday life. Upgrade your kitchen with this elegant and efficient refrigerator.
Design Highlights
- Smudge-Proof® Stainless Steel
- LED Lighting
- External Water & Ice Dispenser
- Custom-Flex® Temp Drawer
Why You'll Love It
- Consistent temperature
- Easy to clean
- Organized storage
- Versatile temperature zone
- Large capacity
| SKU | GRFN2853AF |
| Brand | Frigidaire Gallery |
| Model | GRFN2853AF |
| Color | Smudge-Proof Stainless Steel |
| Filter | PurePour™ Water Filter, PureAir Ultra® II Air Filter |
| Shelves | Glass |
| Voltage | 120V |
| Capacity | 27.8 Cu. Ft. |
| Ice Maker | Factory-installed (Dual Ice Makers) |
| Energy Star | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Water Dispenser | External |
| Freezer Capacity | 8.4 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 19.4 Cu. Ft. |
| Width | 36" |
| Height | 70" |
| Depth | 35.625" |
| Weight | 350 lbs |
| UPC | 012505116826 |
| Condition | New |
- EvenTemp™ Cooling System
- Crisper Drawers
- Store-More™ Gallon Door Bins
- Smudge-Proof® Stainless Steel
- SpaceWise® Organization System
- Custom-Flex® Temp Drawer
- Dual Ice Makers
- Auto-Close Doors
Warranty
1 Year Limited
