Your cart is empty
Elevate your kitchen experience with the Midea 18.7 cu. ft. Bottom Freezer Refrigerator. This spacious appliance combines modern design with practical features, including a frost-free defrost system that eliminates the hassle of manual defrosting. With its Energy Star rating, you can enjoy the benefits of a powerful refrigerator while keeping your energy consumption low. Ideal for medium-sized families, this refrigerator offers ample storage space for all your groceries, making it the perfect addition to your home.
Design Highlights
- Stainless Steel Finish
- Recessed Handle
Why You'll Love It
- Ample storage
- Keeps produce fresh
- Convenient ice maker
| SKU | MRB19B7AST |
| Brand | Midea |
| Model | MRB19B7AST |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 115V |
| Capacity | 18.7 cu. ft. |
| Ice Maker | Yes (Factory Installed) |
| Door Hinge | Not reversible |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Defrost Type | Frost Free |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Drawers | 2 |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Width | 29.5" |
| Height | 69.9" |
| Depth | 30.3" |
| Weight | 198.4 lbs |
| UPC | 810015504114 |
| Condition | New |
- Frost-Free
- Electronic Control
- LED Lighting
- Adjustable Glass Shelves
- Humidity Controlled Crispers
- Factory Installed Ice Maker
Included Accessories
- Ice Maker
Warranty
1-Year Parts and Labor