Your cart is empty
The GE ENERGY STAR® 16.6 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator offers generous storage with 12.94 cu. ft. for fresh food and 3.61 cu. ft. for frozen items. Its Energy Star certification ensures efficient operation, saving you money on utilities.
With flexible shelving and a sleek stainless steel finish, this refrigerator is ideal for families or anyone needing reliable, energy-efficient food storage.
Design Highlights
- Color-matched pocket handles
- Frameless glass shelves
Why You'll Love It
- Enjoy a polished look and easy-access cleaning with edge-to-edge shelves
- Find all your favorite foods under natural-looking light with LED lighting
| SKU/Model | GTE17GSNRSS |
| Brand | GE |
| Model | GTE17GSNRSS |
| Color | Stainless Steel |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Total Capacity | 16.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 3.61 cu. ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.94 cu. ft. |
| Width | 28" |
| Height | 64.75" |
| Depth | 32.625" |
| Weight | 165 lbs |
| UPC | 084691845621 |
| Condition | New |
- LED lighting
- Edge-to-edge glass shelves
- Adjustable glass freezer shelf
- High-gloss finish
- Upfront temperature controls
- Reversible Door
Warranty
Limited 1-Year Entire Appliance


