Your cart is empty
The Café™ ENERGY STAR® 18.6 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator offers premium style and advanced cooling technology. With 12.9 cu. ft. of refrigerator space and a 5.7 cu. ft. freezer, it’s perfect for modern kitchens. Energy Star certified, it delivers efficiency without sacrificing performance, while its counter-depth design creates a seamless, built-in look.
Design Highlights
- Counter-depth design for a built-in look
- Customizable hardware options
Why You'll Love It
- Enjoy fresh, filtered water with an internal dispenser
- Fits nearly flush with surrounding cabinetry
- Remotely monitor and control with smart features
| SKU/Model | CWE19SP4NW2 |
| Brand | Café |
| Model | CWE19SP4NW2 |
| Color | Matte White |
| Capacity | 18.6 cu. ft. |
| Dispenser | Internal Water and Ice |
| Energy Star | Yes |
| Freezer Capacity | 5.7 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity | 12.9 cu. ft. |
| Width | 32.75" |
| Height | 69.875" |
| Depth | 31" |
| Weight | 291 lbs |
| UPC | 084691850127 |
| Condition | New |
- Internal water dispenser
- Factory-installed icemaker
- LED lighting
- Spill-proof shelves
- Quick Space shelf
- Two humidity-controlled drawers and one full-width drawer
- Door alarm
- Turbo Cool and Turbo Freeze settings
Smart Home Compatible
Amazon AlexaGoogle AssistantIFTTTSmartHQ App
Warranty
Limited 1-year entire appliance, Limited 5-year sealed refrigerating system










