Your cart is empty
Transform your cooking with the GE Profile™ 30" Smart Slide-In Front-Control Induction Range with In-Oven Camera. This state-of-the-art induction range offers an impressive 5.3 cu. ft. oven capacity and four induction elements that heat up quickly and efficiently. The built-in camera allows you to monitor your cooking progress without opening the oven door, ensuring perfect results every time. With smart features that let you control your oven remotely, this range is designed for the tech-savvy chef who values precision and convenience.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Slide-In Design
- Front Controls
- Edge-to-Edge Cooktop
- LED Backlit Knobs
Why You'll Love It
- Precise induction cooking
- Visual monitoring of food
- Versatile cooking modes
- Easy cleaning
- Smart connectivity
| SKU | PHS93XYPFS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Amps | 40A |
| Voltage | 240V |
| Fuel Type | Electric |
| Bake Element | Hidden, 2850W |
| Cooktop Type | Induction |
| Broil Element | 8-Pass, 4000W |
| Oven Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Convection Type | True European Convection with Precise Air |
| Induction Element Power | 1x 11" 3700W, 1x 8" 2500W, 2x 7" 2500W |
| Number of Induction Elements | 4 |
| Width | 29.875" |
| Height | 37.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 200 lbs |
| UPC | 084691849187 |
| Condition | New |
- In-Oven Camera
- Precision Cooktop Sensor (Sous Vide capable)
- Guided Cooking
- No Preheat Air Fry
- True European Convection with Precise Air
- WiFi Connect
- Scan-to-Cook
- SmartHQ App
- Chef Connect
- SyncBurners
- Self-Clean with Steam Clean Option
- Fast Preheat
- Control Lock Capability
- Heavy-Duty Self-Clean Oven Racks
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- 2x Heavy-Duty Self-Clean Oven Racks
- 1x Extension Rack
- 1x Broiler Pan and Grid
Warranty
1 Year Limited (Parts & Labor)




































