Your cart is empty
Double your cooking power with the GE Profile™ 30" Smart Slide-In Gas Double Oven Convection Range. With a total 6.7 cu. ft. capacity, including a convection lower oven and No Preheat Air Fry, you can prepare multiple dishes at once. Smart features and a sleek design make it the ultimate choice for large families and avid entertainers.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Edge-to-edge cooktop
Why You'll Love It
- Double oven allows for cooking multiple dishes at different temperatures simultaneously.
- Center oval burner is ideal for griddles.
- Smart features for remote preheating and monitoring.
| SKU/Model | PCGS960YPFS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PCGS960YPFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Size | 30-Inch |
| Capacity | 6.7 cu. ft. total (2.4 Upper / 4.3 Lower) |
| Oven Type | Double Oven with Convection (Lower) |
| Cooktop Type | Gas |
| Width | 30" |
| Height | 36.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 240 lbs |
| UPC | 084691859584 |
| Condition | New |
- No-Preheat Air Fry
- Convection (lower oven)
- 18,000 BTU Power Boil burner
- 10,000 BTU Oval burner
- Self-clean with steam clean option
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- Integrated Non-Stick Griddle
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor






