Your cart is empty
Induction Double Oven
Design Highlights
- Premium Stainless Steel Finish
- Customizable Hardware
- Slide-In Design
- Front Controls
Why You'll Love It
- Double oven capacity
- Precise induction cooking
- Versatile cleaning options
- Smart home integration
| SKU | CCHS950P2MS1 |
| Brand | Café |
| Model | CCHS950P2MS1 |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 5.6 cu. ft. (Total) |
| Fuel Type | Electric (Induction) |
| Oven Type | True European Convection with Precise Air (Lower Oven) |
| Total Power | 10600W |
| Lower Oven Capacity | 2.8 cu. ft. |
| Upper Oven Capacity | 2.8 cu. ft. |
| Width | 29.875" |
| Height | 37.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 240 lbs |
| UPC | 084691864203 |
| Condition | New |
- True European Convection with Precise Air
- Double Oven
- Sync Elements
- No-Preheat Air Fry
- Self & Steam Clean Options
- Hidden Bake
- Fast Preheat
- Temperature Probe
- Sabbath Mode
- Control Lock
- Chef Connect
- 6-Pass Broil
- 8-Pass Bake
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- 2x Self-Clean Heavy Duty Oven Racks
- 1x Roller Rack
- Temperature Probe
Warranty
1 Year Limited (Parts & Labor)
















