Your cart is empty










Haier 1.6 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven
SKU: QVM7167RNCSS|Condition: New
$749.00
In Stock
Color: Stainless Steel
Stainless OTR
Qty:
-+
Stainless OTR
Design Highlights
- Stainless Steel finish
- Integrated design for over-the-range installation
Why You'll Love It
- Automatically adjusts cooking time and power with sensor cooking
- Removes smoke, steam, and odors with powerful venting
- Illuminates the cooktop below with bright lighting
| SKU | QVM7167RNCSS |
| Brand | Haier |
| Model | QVM7167RNCSS |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 1000W |
| Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Venting System | Two-Speed, 300-CFM |
| Cooking Controls | Sensor Cooking |
| Width | 29.875" |
| Height | 16.5" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 58 lbs |
| Condition | New |
- Sensor Cooking Controls
- Two-Speed, 300-CFM Venting System
- Charcoal Filter
- Cooktop Lighting
- Turntable
- Express Cook
Included Accessories
- Installation Hardware
- Charcoal Filter
Warranty
1-Year Limited