Your cart is empty



Haier 1.4 cu. ft. Over-the-Range Microwave Oven
SKU: HMV1472BHS|Condition: New
$999.00
In Stock
Color: Black Stainless
Stainless OTR
Qty:
-+
Stainless OTR
Design Highlights
- Black Stainless finish
- Sleek over-the-range design
Why You'll Love It
- Automatically optimizes cooking time and power with sensor cooking
- Enhances kitchen air quality with efficient ventilation
- Adds a modern touch with its black stainless finish
| SKU | HMV1472BHS |
| Brand | Haier |
| Model | HMV1472BHS |
| Color | Black Stainless |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 950W |
| Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Venting System | Two-Speed, 300-CFM |
| Cooking Controls | Sensor Cooking |
| Width | 23.875" |
| Height | 16.5" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 56 lbs |
| Condition | New |
- Sensor Cooking
- Two-Speed, 300-CFM Venting System
- Charcoal Filter
- Cooktop Lighting
- Turntable
- Instant On Controls
Included Accessories
- Installation Hardware
- Charcoal Filter
Warranty
1-Year Limited