Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE Profile 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven, designed for efficiency and style. With a spacious 2.1 cu. ft. capacity and a powerful 1050W output, this microwave is perfect for busy families. The 3-speed ventilation fan, with a robust 400 CFM, effectively clears smoke and odors, ensuring a fresh cooking environment. Featuring advanced sensor cooking technology, it automatically adjusts cooking times for perfect results, making it an essential appliance for any home chef.
Design Highlights
- Slate finish
- Bottom controls
Why You'll Love It
- Synchronizes clocks and cooktop elements with microwave
- Automatically adjusts cooking times
- Brightly illuminates cooktop
| SKU | PVM2188SLJC |
| Brand | GE Profile |
| Model | PVM2188SLJC |
| Color | Slate |
| Wattage | 1050W |
| Capacity | 2.1 cu. ft. |
| Control Type | Electronic Touch |
| Ventilation CFM | 400 CFM |
| Cooking Technology | Sensor |
| Turntable Diameter | 14.25 inches |
| Ventilation Fan Speed | 3-Speed |
| Width | 29.875" |
| Height | 16.5" |
| Depth | 15.5" |
| Weight | 60 lbs |
| UPC | 084691827223 |
| Condition | New |
- Chef Connect
- Sensor Cooking Controls
- Bottom Controls
- Recessed Turntable
- Removable Oven Rack
- Four-Speed, 400-CFM Venting System
- LED Cooktop Lighting
- Filter Indicator Light
Smart Home Compatible
Chef Connect
Included Accessories
- Charcoal Filter
- Grease Filter
- Turntable
Warranty
1-Year Limited





.webp&w=1920&q=75)



