Your cart is empty
Experience the perfect blend of style and functionality with the GE Profile 2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven. With a generous capacity of 2.1 cu. ft. and a powerful 1050W wattage, this microwave is designed to handle all your cooking needs. The 3-speed ventilation fan, capable of 400 CFM, ensures your kitchen stays fresh and smoke-free while you cook. Ideal for busy households, this microwave features sensor cooking technology that automatically adjusts cooking times for optimal results, making meal prep easier than ever.
Design Highlights
- Stainless Steel finish
- Bottom controls
Why You'll Love It
- Synchronizes clocks and cooktop elements with microwave
- Automatically adjusts cooking times
- Brightly illuminates cooktop
| SKU | PVM2188SJC |
| Brand | GE Profile |
| Model | PVM2188SJC |
| Color | Stainless Steel |
| Wattage | 1050W |
| Capacity | 2.1 cu. ft. |
| Control Type | Electronic Touch |
| Ventilation CFM | 400 CFM |
| Cooking Technology | Sensor |
| Turntable Diameter | 14.25 inches |
| Ventilation Fan Speed | 3-Speed |
| Width | 29.875" |
| Height | 16.5" |
| Depth | 15.5" |
| Weight | 60 lbs |
| UPC | 084691827216 |
| Condition | New |
- Chef Connect
- Sensor Cooking Controls
- Bottom Controls
- Recessed Turntable
- Removable Oven Rack
- Four-Speed, 400-CFM Venting System
- LED Cooktop Lighting
- Filter Indicator Light
Smart Home Compatible
Chef Connect
Included Accessories
- Charcoal Filter
- Grease Filter
- Turntable
Warranty
1-Year Limited





