Your cart is empty
The Frigidaire 1.7 Cu. Ft. Over-The-Range Microwave offers powerful 1000-watt cooking and a spacious interior for family-sized meals. Its 2-speed, 300 CFM ventilation system efficiently removes smoke and odors, while the large 13.5-inch turntable ensures even heating. Perfect for busy households, this microwave combines convenience and performance in a sleek, space-saving design.
Design Highlights
- Classic white finish
- Integrated handle
Why You'll Love It
- Frees up counter space by combining a microwave and range hood
- Cooks food quickly and evenly
- Provides lighting for your cooktop surface below
| SKU/Model | FMOS174CBW |
| Brand | Frigidaire |
| Color | White |
| Wattage | 1000 Watts |
| Capacity | 1.7 Cu. Ft. |
| Ventilation | 2-Speed, 300 CFM |
| Turntable Diameter | 13.5 Inches |
| Width | 29.875" |
| Height | 16.375" |
| Depth | 15.03125" |
| Weight | 55 lbs |
| UPC | 012505513994 |
| Condition | New |
- LED Interior Lighting
- One-Touch Options
- Cooktop LED Lighting
- Two Speed Ventilation
- Dishwasher-Safe Turntable
Warranty
1 Year Limited Warranty


