Your cart is empty
Cook smarter with the GE Profile™ 30" Smart Slide-In Induction and Convection Range. Enjoy rapid, precise induction cooking and a spacious 5.3 cu. ft. convection oven with No Preheat Air Fry for healthier meals. Front controls provide a sleek look, while smart features let you control your range from anywhere. Ideal for busy families and home chefs who value speed and versatility.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Front controls on a glass touch panel
- Edge-to-edge cooktop
Why You'll Love It
- Induction cooking is faster and more efficient than gas or electric.
- Air Fry mode delivers crispy results without the oil.
- Slide-in design provides a built-in look.
| SKU/Model | PSS93YPFS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Size | 30-Inch |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Oven Type | Convection |
| Cooktop Type | Induction |
| Width | 29.875" |
| Height | 36.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 235 lbs |
| UPC | 084691859607 |
| Condition | New |
- No-Preheat Air Fry
- True European Convection with Precise Air
- 11" 3,700-watt induction element
- Synchronized elements
- Self-clean with steam clean option
- Warming drawer
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- 1 Temperature Probe
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor






