Votre panier est vide
Experience culinary excellence with the GE Profile™ 30" Smart Slide-In Electric Range with Convection. This electric range features a generous 5.3 cu. ft. oven capacity and a radiant electric cooktop with five powerful burners, including a 3600W power boil burner. The convection feature ensures even cooking results, while the smart technology allows you to monitor and control your oven from your smartphone. Perfect for the modern home chef, this range combines style and functionality, making it an essential addition to your kitchen.
Points forts du design
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Slide-In Design
- Glass Touch Controls
- Edge-to-Edge Cooktop
Pourquoi vous l'aimerez
- Even baking
- Quick air frying
- Easy cleaning
- Smart control
- Versatile cooking zones
| UGS | PCS940YMFS |
| Marque | GE Profile |
| Modèle | PCS940YMFS |
| Couleur | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Amps | 40A |
| Voltage | 240V |
| Fuel Type | Electric |
| Bake Element | Hidden, 2850W |
| Burner Power | 1x 12"/9"/6" 3600W, 1x 9"/6" 3100W, 1x 8" 2500W, 1x 6" 1500W, 1x 6" 120W Warming Zone |
| Cooktop Type | Radiant Electric |
| Broil Element | 8-Pass, 4000W |
| Oven Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Convection Type | True European Convection with Precise Air |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 29.875" |
| Height | 37.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 200 lbs |
| UPC | 084691851210 |
| État | Nouveau |
- True European Convection with Precise Air
- No Preheat Air Fry
- WiFi Connect
- Scan-to-Cook
- Precision Cooking Modes
- Self-Clean with Steam Clean Option
- Hidden Bake Element
- Fast Preheat
- Warming Drawer
- Heavy-Duty Self-Clean Oven Racks
- Synchronized Elements
- Chef Connect
- Control Lock Capability
Compatible maison intelligente
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Accessoires inclus
- 2x Heavy-Duty Self-Clean Oven Racks
- 1x Extension Rack
- 1x Broiler Pan and Grid
Garantie
1 Year Limited (Parts & Labor)









