Your cart is empty
The GE Profile™ 30" Smart Slide-In Induction and Convection Range brings cutting-edge technology to your kitchen. Featuring a 5.3 Cu. Ft. oven with True European Convection and a fast-heating induction cooktop, it delivers precise, even cooking every time.
With self-clean and steam clean options, plus no preheat air fry, this range is perfect for busy families and culinary enthusiasts seeking versatility and convenience in a sleek, modern package.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Edge-to-Edge Cooktop
- Backlit Glass Touch Controls
Why You'll Love It
- Induction cooking provides fast, precise heat
- Air Fry mode lets you cook healthier, crispier versions of your favorite foods
- Control your oven from anywhere using your smartphone
| SKU/Model | PCS940YMFS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PCS940YMFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Amps | 40A |
| Oven | True European Convection with Precise Air |
| Cooktop | Induction |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Cleaning | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Width | 29.875" |
| Height | 36.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 230 lbs |
| UPC | 084691845945 |
| Condition | New |
- No Preheat Air Fry
- Synchronized Elements
- Guided Cooking
- Touch Controls
- Fifth Element Warming Zone
- Hidden Bake Element
- Baking Drawer
Smart Home Compatible
GE SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- 1 Roller Rack
- 2 Flat Self-Clean Racks
- Temperature Probe
Warranty
Limited 1-year entire appliance





