Your cart is empty
Cook like a pro with the GE Profile™ 30" Free-Standing Electric Convection Range. Featuring a spacious 5.3 Cu. Ft. oven, radiant smoothtop cooktop, and innovative No Preheat Air Fry technology, this range delivers versatility and convenience. The convection oven ensures even baking, while the modern design fits seamlessly into any kitchen. Perfect for home chefs seeking efficiency and performance.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Edge-to-edge cooktop
- Backlit glass touch controls
Why You'll Love It
- Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time
- Even baking results on multiple racks
- Easy to clean cooktop and oven
| SKU/Model | PCB900YVFS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PCB900YVFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Cooktop | Radiant Smoothtop |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Oven Type | Convection |
| Width | 29.875" |
| Height | 47" |
| Depth | 28" |
| Weight | 175 lbs |
| UPC | 084691873133 |
| Condition | New |
- No Preheat Air Fry
- Built-In WiFi
- True European Convection with Precise Air
- Fifth element warming zone
- Self-clean with steam clean option
- Hidden bake element
Smart Home Compatible
GE Appliances SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Warranty
One-Year Limited Warranty




