Your cart is empty
Experience reliable cooking performance with the GE 30" Free-Standing Electric Range. Featuring a spacious 5.0 cu. ft. oven, this range is perfect for families and home chefs who need ample space for baking and roasting. The classic coil cooktop delivers even heat and durability, while the standard clean oven ensures straightforward maintenance. Designed for everyday convenience, this electric range offers dependable results and timeless style, making it a great fit for any kitchen.
Design Highlights
- Big View Window
- White on white design
Why You'll Love It
- Enjoy the same cooking power as a traditional coil with an added safety feature that meets the new UL858 Household Electric Ranges Standard for Safety.
- Easily see what's cooking through the large oven window.
- Store cookware or kitchen accessories in the convenient storage drawer.
| SKU/Model | JCBP240DMWW |
| Brand | GE |
| Model | JCBP240DMWW |
| Color | White |
| Amps | 40A |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Cooktop Type | Coil |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Width | 29.875" |
| Height | 47" |
| Depth | 27.75" |
| Weight | 130 lbs |
| UPC | 084691828551 |
| Condition | New |
- Sensi-Temp Technology
- Two 8" and two 6" plug-in heating elements
- Removable one-piece drip bowls
- Sabbath Mode
- Lift-up cooktop
- Storage Drawer
Included Accessories
- Broiler pan and grid
Warranty
Limited 1-year entire appliance
.webp&w=1920&q=75)
.webp&w=1920&q=75)



