Your cart is empty
Cook with confidence using the GE 30" Free-Standing Gas Range, featuring a spacious 4.8 cu. ft. oven and standard grates for versatile meal preparation. Its standard clean design and gas fuel type ensure reliable performance and easy maintenance. Ideal for home chefs and families, this range delivers consistent results every time.
Design Highlights
- Big view window
- Deluxe appearance
Why You'll Love It
- Burners contain spills and make cleaning quick and easy
- Delicate foods don’t burn with low, even heat
- Easily check on food without opening the door
| SKU/Model | JCGBS60DEKWW |
| Brand | GE |
| Model | JCGBS60DEKWW |
| Color | White |
| Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Fuel Type | Gas |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cleaning Type | Standard Clean |
| Width | 30" |
| Height | 46.25" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 084691833777 |
| Condition | New |
- Sealed cooktop burners
- Precise Simmer burner
- Heavy-duty steel grates
- Broiler drawer
- Electronic ignition
Warranty
Limited 1-year entire appliance







