Your cart is empty
The Frigidaire 30'' Freestanding Electric Range with Fan Convection offers even baking and versatile cooking options. With a 5.3 cu. ft. oven, smoothtop ceramic glass cooktop, and five elements, this range is perfect for families and home cooks who want consistent results and easy cleanup. Its freestanding design fits seamlessly into any kitchen layout.
Design Highlights
- Store-More™ Storage Drawer
Why You'll Love It
- Get faster, more even baking results
- A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free and odor-free
- Store your cookware in the convenient drawer below the oven
| SKU/Model | FCRE306CAS |
| Brand | Frigidaire |
| Model | FCRE306CAS |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Cooktop Type | Smoothtop Ceramic Glass |
| Number of Elements | 5 |
| Width | 29.88" |
| Height | 47" |
| Depth | 25.75" |
| Weight | 160 lbs |
| UPC | 012505513217 |
| Condition | New |
- Fan Convection
- Fast Steam Cleaning Option
- Flexible Five Element Cooktop
- Extra-Large 12" Element
- One-Touch Self Clean
Warranty
1 Year Limited Warranty








