Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the Frigidaire 30'' Freestanding Gas Range with Air Fry. This versatile range features a 5.0 cu. ft. oven, five powerful gas burners, and easy-to-use self-clean and steam clean modes. The Air Fry function lets you prepare delicious, crispy meals with less oil, making it ideal for families who want healthier options without compromising on taste.
Design Highlights
- Stainless steel finish
- Continuous cast iron grates
- Storage drawer
Why You'll Love It
- Make healthier meals with the Air Fry function
- Easily slide heavy cookware across the cooktop
- Quickly boil, sear and sauté with the powerful 18K BTU burner
| SKU/Model | FCRG3083AS |
| Brand | Frigidaire |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 5.0 Cu. Ft. |
| Cooktop Type | Gas |
| Cleaning Type | Self Clean & Steam Clean |
| Number of Burners | 5 |
| Width | 29.875" |
| Height | 47" |
| Depth | 25.75" |
| Weight | 180 lbs |
| UPC | 012505514144 |
| Condition | New |
- Air Fry
- Fast Steam Cleaning Option
- Continuous Corner-to-Corner Grates
- 18,000 BTU Power Burner
- Center Oval Burner
Warranty
1 Year Limited Warranty








