Your cart is empty
No description available for this product.
Design Highlights
- Front Control Design
- Stainless Steel finish
Why You'll Love It
- Faster, more precise cooking with induction
- Healthier cooking with Air Fry
- Faster and more even baking with True Convection
| SKU | FCFI308CBS |
| Brand | Frigidaire |
| Color | Stainless Steel |
| Air Fry | Yes |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 5.4 cu. ft. |
| Convection | True Convection |
| Self-Clean | Yes (Steam Clean option) |
| Cooktop Type | Induction |
| Number of Elements | 4 |
| Width | 29.875" |
| Height | 37.25" |
| Depth | 29.25" |
| Weight | 190 lbs |
| UPC | 047199201666 |
| Condition | New |
- True Convection
- Air Fry
- Induction Cooktop (precise temperature control, faster boiling)
- Auto Sizing™ Pan Detection
- PowerPlus® Boil
- Storage Drawer
- Steam Clean
Included Accessories
- Anti-tip bracket
- Oven racks
Warranty
1 Year Limited
