Your cart is empty
Transform your cooking with the GE Profile™ 30" Smart Slide-In Induction and Convection Range. Enjoy fast, precise heating with induction technology and true European convection for even baking. The in-oven camera lets you monitor dishes remotely, while the fingerprint-resistant finish keeps your kitchen looking its best. Self-clean and steam clean options make maintenance effortless. Ideal for culinary enthusiasts and modern families.
Design Highlights
- Fingerprint Resistant Stainless Steel
- Edge-to-Edge Cooktop
- Slide-In Design
Why You'll Love It
- Cook with the speed and precision of induction technology
- Monitor your food from anywhere with a live camera feed in the oven
- Achieve perfectly cooked food with a smart pan and guided recipes
| SKU/Model | PCHS920YMFS |
| Brand | GE Profile |
| Model | PCHS920YMFS |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Convection | True European Convection with Precise Air |
| Cooktop Type | Induction |
| Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Total Cooktop Power | 10600W |
| Width | 29.875" |
| Height | 37.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 210 lbs |
| UPC | 084691860026 |
| Condition | New |
- 5-Element Induction Cooktop
- In-Oven CookCam™
- No-Preheat Air Fry
- Precision Cooktop Sensor
- Guided Cooking
- Synchronized Elements
- Glide Touch Controls
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle Assistant
Included Accessories
- 1 Self-Clean Roller Rack
- 2 Self-Clean Flat Oven Racks
- Precision Cooktop Sensor with Probe
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor




