Your cart is empty
Experience professional-grade cooking at home with the Café™ 48" Smart Dual-Fuel Commercial-Style Range. Featuring six sealed burners, a griddle, and a massive 8.25 cu. ft. total oven capacity, this range is built for serious chefs and entertainers. The main oven offers 5.75 cu. ft., while the secondary oven provides 2.5 cu. ft., giving you the flexibility to cook multiple dishes at once.
Smart features, robust construction, and commercial-inspired design make this range the centerpiece of any luxury kitchen.
Design Highlights
- Commercial-Style Design
- Customizable Hardware
Why You'll Love It
- Caterer oven is uniquely sized to accommodate three full-size sheet trays
- Versatile cooktop configuration lets you cook like a pro
| SKU/Model | C2Y486P4TW2 |
| Brand | Café |
| Color | Matte White |
| Burners | 6 Sealed Burners + Griddle |
| Capacity | 8.25 cu. ft. |
| Configuration | Double Oven |
| Main Oven Capacity | 5.75 cu. ft. |
| Secondary Oven Capacity | 2.5 cu. ft. |
| Width | 47.875" |
| Height | 35.25" |
| Depth | 28.25" |
| Weight | 520 lbs |
| UPC | 084691848967 |
| Condition | New |
- True European Convection with Direct Air (Main Oven)
- No-Preheat Air Fry
- 21,000 BTU Multi-Ring Burner
- 10,000 BTU Inspiral Burner
- Integrated Cast-Iron Griddle
- Self-Clean with Steam Clean Option
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Included Accessories
- 3 Self-Clean Oven Racks (Main Oven)
- 2 Self-Clean Oven Racks (Secondary Oven)
- 1 Temperature Probe
- 1 Wok Ring
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor








