Your cart is empty
Transform your kitchen with the Café 36" Smart All-Gas Professional Range. Boasting six powerful burners and a spacious 6.2 cu. ft. oven, this range is designed for serious cooks. Enjoy smart features, precise temperature control, and a professional look, making it the centerpiece of any gourmet kitchen.
Design Highlights
- Customizable hardware (handles and knobs)
- Commercial-style design
- Edge-to-edge cooktop
Why You'll Love It
- Deliver a full spectrum of heat settings, from an ultra-low 140 F simmer to an intense 21,000 BTU
- Large capacity oven fits a full-size catering pan
- Simplify the cooking process with precision oven modes that automatically track progress
| SKU/Model | CGY366P2TS1 |
| Brand | Café |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 36 in. |
| Capacity | 6.2 cu. ft. |
| Fuel Type | All-Gas |
| Convection | Yes (Reverse Air Convection) |
| Cleaning Type | Self-Clean |
| Number of Burners | 6 |
| Width | 35.875" |
| Height | 35.25" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 360 lbs |
| UPC | 084691845181 |
| Condition | New |
- Six sealed, dual-flame stacked burners
- Inspiral™ Flame burner
- Reversible burner grates
- Caterer Oven
- Precision Oven Modes
- Temperature Probe
Smart Home Compatible
Amazon AlexaGoogle AssistantIFTTTSmartHQ App
Included Accessories
- 1 Roller Rack
- 2 Flat Nickel Racks
- Temperature Probe
- LP Conversion Kit
Warranty
Limited 1-year entire appliance






