Your cart is empty
Discover the future of cooking with the GE Profile 30" Smart Built-In Twin Flex Convection Wall Oven. With a unique design that features two separate cooking compartments, this oven offers a combined capacity of 5.0 cu. ft. and allows for simultaneous cooking at different temperatures. The self-cleaning option with steam clean technology ensures easy maintenance, while True European Convection with Direct Air guarantees even baking results. Ideal for multitasking home chefs, this innovative wall oven is a game-changer in the kitchen.
Design Highlights
- Stainless Steel finish
- Designer Style Handle
- Glass Touch Controls
- 7" LCD Display
Why You'll Love It
- Cook two different dishes at different temperatures simultaneously
- Even baking and roasting
- Achieve crispy results without preheating
- Control oven from anywhere
- Guided cooking experience
| SKU | PTS9200SNSS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 5.0 cu. ft. (Upper: 2.2 cu. ft., Lower: 2.8 cu. ft.) |
| Fuel Type | Electric |
| Bake Element | Hidden Bake |
| Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Convection Type | True European Convection with Direct Air (Lower Oven) |
| Upper Oven Cooking | Traditional |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 140 lbs |
| UPC | 084691837130 |
| Condition | New |
- Built-in WiFi
- Twin Flex Oven
- True European Convection with Direct Air (Lower Oven)
- No Preheat Air Fry
- Scan-to-Cook Technology
- Brilliant Touch 7" LCD Display
- Precision Cooking Modes
- Hidden Bake Element
- Self-Clean with Steam Clean Option
- Soft-Close Door
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTTInnitDropNest
Included Accessories
- Heavy-Duty Self-Clean Oven Rack (1)
- Self-Clean Roller Racks (2)
Warranty
1-Year Limited















