Your cart is empty
Discover next-level cooking with the GE 30" Smart Built-In Single Wall Oven featuring No Preheat Air Fry. With a generous 5.0 cu. ft. capacity and True European Convection with Direct Air, you’ll achieve perfectly even results every time. The self-clean with steam clean option makes maintenance effortless, while smart connectivity lets you control your oven from anywhere. Ideal for health-conscious cooks and tech-savvy families who want versatility and convenience in their kitchen.
Design Highlights
- Stainless Steel Finish
- Big View Window
Why You'll Love It
- Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time with an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating.
- Achieve the highest level of heat and air circulation with True European Convection.
- Control oven functions from your smartphone with WiFi connectivity.
| SKU/Model | JTS5000SVSS |
| Brand | GE |
| Model | JTS5000SVSS |
| Color | Stainless Steel |
| Amps | 30A |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Convection | True European Convection with Direct Air |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 151 lbs |
| UPC | 084691844285 |
| Condition | New |
- No Preheat Air Fry
- True European Convection with Direct Air
- Self-Clean with Steam Clean option
- Hidden Bake Element
- 10-pass bake element
- 8-pass broil element
- Heavy-duty, never-scrub roller rack
- Glass touch controls
- Certified Sabbath Mode
- ADA Compliant
Smart Home Compatible
Amazon AlexaGoogle AssistantIFTTTSmartHQ App
Included Accessories
- 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks
- 1 Self-Clean Roller Rack
- Broiler Pan
Warranty
Limited 1-year entire appliance, GE Fit Guarantee







