Your cart is empty
Elevate your culinary experience with the GE 30" Smart Built-In Single Wall Oven, featuring No Preheat Air Fry for healthier, crispy meals. The spacious 5.0 cu. ft. oven and True European Convection with Direct Air ensure even baking and roasting. With self-clean and steam clean options, maintenance is a breeze. Smart technology allows you to control your oven remotely, making it perfect for busy families and home chefs who demand convenience and performance.
Design Highlights
- Slate Finish
- Big View Window
Why You'll Love It
- Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time with an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating.
- Achieve the highest level of heat and air circulation with True European Convection.
- Control oven functions from your smartphone with WiFi connectivity.
| SKU/Model | JTS5000EVES |
| Brand | GE |
| Color | Slate |
| Amps | 30A |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Convection | True European Convection with Direct Air |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 151 lbs |
| UPC | 084691844278 |
| Condition | New |
- No Preheat Air Fry
- True European Convection with Direct Air
- Self-Clean with Steam Clean option
- Hidden Bake Element
- 10-pass bake element
- 8-pass broil element
- Heavy-duty, never-scrub roller rack
- Glass touch controls
- Certified Sabbath Mode
- ADA Compliant
Smart Home Compatible
Amazon AlexaGoogle AssistantIFTTTSmartHQ App
Included Accessories
- 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks
- 1 Self-Clean Roller Rack
- Broiler Pan
Warranty
Limited 1-year entire appliance, GE Fit Guarantee






