Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE® 30" Smart Built-In Self-Clean Single Wall Oven. Featuring a generous 5.0 cu. ft. capacity, this oven is ideal for busy families and avid bakers. The self-clean with steam clean option makes maintenance effortless, while smart features let you control your oven from anywhere. The stainless steel finish adds a touch of elegance, making this oven a perfect blend of technology, style, and practicality for any modern home.
Design Highlights
- Designer style handle
- Large viewing window
- Electronic touch controls
Why You'll Love It
- Preheat and monitor your oven from anywhere using your smartphone
- Get the right settings automatically with scan-to-cook technology
- Clean your oven the way you want with two cleaning options
- Even baking is assured with a 10-pass bake element
| SKU/Model | JTS3000SNSS |
| Brand | GE |
| Color | Stainless Steel |
| Width | 30 inches |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Convection | No |
| Bake Element | 10-Pass |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Broil Element | 8-Pass |
| Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 145 lbs |
| UPC | 084691836162 |
| Condition | New |
- Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
- Scan-to-cook technology
- Self-Clean with Steam Clean option
- Heavy-duty, self-clean oven racks
- 10-pass bake element
- 8-pass broil element
- Hidden bake element
- Sabbath Mode
Smart Home Compatible
GE Appliances SmartHQAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Included Accessories
- 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks
Warranty
Limited 1-Year Entire Appliance, Parts and Labor







