Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE 27" Smart Built-In Single Wall Oven, designed for modern convenience and exceptional performance. With a 4.3 cu. ft. capacity, this oven easily handles family meals and entertaining. Enjoy hassle-free cleaning with self-clean and steam clean options, while smart technology lets you control and monitor your oven remotely. Perfect for busy households seeking efficiency, style, and advanced features in a compact built-in design.
Design Highlights
- Stainless Steel Finish
- Big View Window
- Designer Style Handle
Why You'll Love It
- Preheat, set timers, change settings and more from your smartphone with WiFi Connect.
- Clean your oven the way you want with both self-clean and steam clean options.
- Scan a barcode on food packaging with your smartphone and your oven will automatically set the right cooking time and temperature.
| SKU/Model | JKS3000SNSS |
| Brand | GE |
| Color | Stainless Steel |
| Amps | 20A |
| Voltage | 240V/208V |
| Capacity | 4.3 cu. ft. |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Width | 26.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.625" |
| Weight | 120 lbs |
| UPC | 084691834927 |
| Condition | New |
- Self-Clean with Steam Clean Option
- Heavy-Duty Oven Racks
- Electronic Touch Controls
- 10-Pass Bake Element
- 8-Pass Broil Element
- Halogen interior oven lighting
- Certified Sabbath Mode
Smart Home Compatible
Amazon AlexaGoogle AssistantIFTTTSmartHQ App
Included Accessories
- 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks
- Broiler Pan
Warranty
Limited 1-year entire appliance





