Your cart is empty
Achieve perfect results every time with the Frigidaire Professional 30'' Single Electric Wall Oven with Air Fry. Featuring a spacious 5.1 cu. ft. capacity and true convection technology, this oven ensures even baking and roasting. The built-in Air Fry function lets you enjoy healthier, crispy meals without extra oil. Ideal for home chefs who demand performance and versatility in a sleek, modern design.
Design Highlights
- Smudge-Proof® Stainless Steel
- Premium Touch Screen Control Panel
Why You'll Love It
- Start baking immediately with No Preheat
- Make healthier and delicious meals for your family with Air Fry
- Get precise cooking results with the included temperature probe
| SKU/Model | PCWS3080AF |
| Brand | Frigidaire Professional |
| Model | PCWS3080AF |
| Color | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Size | 30 Inch |
| Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Cooking Technology | True Convection |
| Width | 30" |
| Height | 29" |
| Depth | 25.125" |
| Weight | 170 lbs |
| UPC | 012505512923 |
| Condition | New |
- No Preheat
- Air Fry
- Slow Cook
- Temperature Probe
- Steam Bake
- Self Clean with Steam Clean option
- Gliding Rack
Included Accessories
- Air Fry Tray
- Temperature Probe
Warranty
1-Year Limited Warranty






