Your cart is empty
The Café™ 30" Smart French-Door Single Convection Wall Oven combines innovative design with advanced technology. Its unique French-door configuration allows for easy, one-handed opening, while the 5.0 cu. ft. capacity and convection technology ensure even, delicious results.
Smart connectivity lets you control and monitor your oven remotely, making it ideal for busy families and home chefs seeking both style and convenience.
Design Highlights
- Customizable Hardware
- Professional-style French doors
Why You'll Love It
- Easily open both doors with one hand
- Bake and roast confidently with a system that delivers even results
| SKU/Model | CTS90FP3ND1 |
| Brand | Café |
| Color | Matte Black |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Configuration | Single Oven |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 175 lbs |
| UPC | 084691849056 |
| Condition | New |
- French-Door Design
- True European Convection with Direct Air
- No-Preheat Air Fry
- Precision Cooking Modes
- Self-Clean with Steam Clean Option
- Electronic Dial and LCD Display
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantIFTTT
Included Accessories
- 1 Self-Clean Roller Rack
- 2 Self-Clean Flat Racks
- 1 Temperature Probe
Warranty
1 Year Limited Parts & Labor












