Your cart is empty
Achieve perfect results every time with the Café 30" Smart Single Wall Oven. Featuring a 5.0 cu. ft. capacity and True European Convection with Direct Air, this oven ensures even baking and roasting. The glass touch controls and 30-inch size make it a stylish and functional addition to any kitchen.
Ideal for home cooks and bakers, this smart oven offers WiFi connectivity for remote monitoring and control, bringing convenience and precision to your culinary routine.
Design Highlights
- Matte White Finish
- Customizable Hardware
- Flush Installation Capability
Why You'll Love It
- Achieve perfectly even baking and roasting results
- Control your oven from your smartphone for ultimate convenience
- Create a sophisticated, modern look in your kitchen
| SKU/Model | CTS90DP4NW2 |
| Brand | Café |
| Model | CTS90DP4NW2 |
| Color | Matte White |
| Size | 30 Inch |
| Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Cleaning | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Type | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Glass Touch |
| Width | 29.75" |
| Height | 28.625" |
| Depth | 26.75" |
| Weight | 160 lbs |
| UPC | 084691849623 |
| Condition | New |
- True European Convection with Direct Air
- Built-in WiFi
- No-Preheat Air Fry
- Precision cooking modes
- Full-Color Display
- Soft-Close Door
- Temperature Probe
Smart Home Compatible
SmartHQ AppAmazon AlexaGoogle AssistantNest
Included Accessories
- 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks
- 1 Self-Clean Roller Rack
- Temperature Probe
Warranty
1 Year Limited Parts and Labor








