Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the GE Profile 1.6 Cu. Ft. Built-In Microwave Oven, featuring a spacious interior and powerful 1100-watt performance. The large 14.25-inch turntable accommodates bigger dishes, while sleek design integrates seamlessly into your cabinetry. Perfect for modern homes, it delivers style, convenience, and advanced cooking technology.
Design Highlights
- Stainless steel finish
- Built-in design
Why You'll Love It
- Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
- Recessed turntable maximizes oven space
| SKU/Model | JEB2167RMSS |
| Brand | GE Profile |
| Color | Stainless Steel |
| Wattage | 1100 W |
| Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Turntable Size | 14.25 in |
| Width | 24" |
| Height | 13.625" |
| Depth | 18.75" |
| Weight | 43 lbs |
| UPC | 084691253016 |
| Condition | New |
- Sensor cooking controls
- Instant On controls
- 10 power levels
- Auto and time defrost
- Recessed turntable
Included Accessories
- Glass Turntable
Warranty
Limited 1-year entire appliance


