Your cart is empty
The GE 1.1 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven delivers powerful 1100-watt cooking and a 12.75-inch turntable for even results. Its compact design is perfect for small spaces, while intuitive controls make it easy to use. Ideal for quick meals, snacks, and reheating, it’s a reliable addition to any kitchen.
Design Highlights
- Stainless steel and black finish
Why You'll Love It
- Offers the flexibility to be a countertop model or built-in
- Durable and easy-to-clean stainless steel finish
| SKU/Model | JE1140STC |
| Brand | GE |
| Model | JE1140STC |
| Color | Stainless Steel |
| Wattage | 1100 W |
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Turntable Size | 12.75 in |
| Width | 21.25" |
| Height | 12" |
| Depth | 17.5" |
| Weight | 35 lbs |
| UPC | 084691244021 |
| Condition | New |
- Convenience cooking controls
- Auto and time defrost
- Turntable
- Control lockout
- Optional built-in trim kit available
Included Accessories
- Glass Turntable
Compatible Products
JX1124STCJX1130STC
Warranty
Limited 1-year entire appliance


