Your cart is empty
Upgrade your kitchen with the Electrolux 30'' Electric Wall Oven & Microwave Combination. This versatile unit features a spacious 5.1 cu. ft. convection oven and a 2.0 cu. ft. microwave, offering both power and flexibility. With advanced convection technology and sleek design, it’s perfect for home chefs who value performance and modern aesthetics.
Design Highlights
- Sleek glass touch controls
- Luxury-Glide® Oven Racks
Why You'll Love It
- Versatile cooking options in a space-saving design
- Connected features allow for remote monitoring and control
| SKU/Model | ECWD3012AS |
| Brand | Electrolux |
| Color | Stainless Steel |
| Voltage | 240V / 208V |
| Microwave Capacity | 2.0 Cu. Ft. |
| Lower Oven Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Lower Oven Convection | Yes |
| Width | 29.875" |
| Height | 44.125" |
| Depth | 25.1875" |
| Weight | 265 lbs |
| UPC | 012505512259 |
| Condition | New |
- Air Fry mode
- Steam Bake and Steam Roast functions
- Full-Color Touch Controls
- No Preheat function
- Built-in microwave works as a second oven with convection cooking
Smart Home Compatible
Electrolux App
Included Accessories
- Air Fry Tray
- Temperature Probe
Warranty
One-Year Limited Warranty





